“DOĞUMUNUN 81. YILINDA YILMAZ GÜNEY’E SAYGI” ETKİNLİĞİ HAKKINDA KAMUOYUNA  AÇIKLAMA

1 Nisan’da İstanbul Karaköy Mimarlar Odası toplantı salonunda yapılacak, “Doğumunun 81. Yılında Yılmaz Güney’e Saygı” etkinliğine düzenleyici olarak dahil olduk. Bizim ile birlikte bu etkinliğin düzenleyicisi olan Maltepe Sokak Kültür ve Sanat Derneği içerisinde, kadına yönelik şiddet ve taciz uygulandığı, derneğin bu iddialar üzerine gitmediği, iddiaları ciddiye alıp somut adım atmadığı yönünde çeşitli iddialar olduğunu ne yazık ki yeni öğrendik.

‘Açıklama ve İfşa’  Maltepeli Kadınlar imzalı, 17 Kasım 2017 tarihli açıklamada yer alan iddialar ciddiye alınması gereken iddialardır.

(https://www.facebook.com/maltepelikadinlar/posts/1455189541255079)

Biz bu iddiaların ciddiye alınması ve üzerine gidilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Taciz  konusunda bizim için “kadının beyanı esastır.”  Bu, cinsel tacize uğradığını söyleyen kadın(lar)ın açıklamasının temel alınması demektir.

Erkek egemen toplumda kadınlara yönelik cinsel taciz olağan bir görüntü, hemen her kadının hayatında birçok kez karşılaştığı “olağanlaştırılmış” bir saldırıdır.  Erkek egemen toplum iş ilişkilerinden aile ilişkilerine, arkadaşlıklardan cinselliğe kadar tüm ilişkilerde şu ya da bu ölçüde yansımasını bulmaktadır.

Kadınların cinsel tacize uğraması “olağan” bir şey iken, kadınların buna karşı kendilerini savunmaları, karşı koymaları ve açığa vurmaları çeşitli yöntemlerle engellenmektedir.

Bu durumu değiştirmenin bir tek yolu var. O da bu baskılanmaya karşı çıkan kadınlara kulak vermek, onları ciddiye almak ve onlara gerekli dayanışmayı sunmak! “Kadının açıklaması esastır” bu anlama gelir.

Hakkında kadına yönelik şiddet ve taciz iddialarının olduğu bir dernek ile birlikte Yılmaz Güney’i anmak, bizim açımızdan Yılmaz Güney’e yapılacak bir saygısızlıktır. Komünist sanatçı Yılmaz Güney’i anmak kadına şiddet ve taciz konusunda da doğru bir tavrı gerektirir. Güney dergisi olarak, bu nedenle Maltepe Sokak Kültür ve Sanat Derneği’nin de düzenleyici olarak içinde yer aldığı   “Doğumunun 81. Yılında Yılmaz Güney’e Saygı” etkinliğinden çekiliyor, etkinliğe katılmayacağımızı kamuoyuna duyururuz.

26 Mart 2018