“Diyarbakır 1. Sinema Günleri” etkinlikleri çerçevesinde “Yılmaz Güney Sineması” konulu bir panel düzenlendi.

Panele Yönetmen Ahmet Soner, Sinema Oyuncusu Nur Sürer, Sinema Eleştirmeni-Yazar Atilla Dorsay ile Güney Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İlyas Emir konuşmacı olarak katıldılar. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda yapılan düzenlenen paneli Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi tarafından izlendi.

Panelde ilk sözü alan dergimizin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İlyas Emir, Yılmaz Güney’in hayatını kısaca özetledikten sonra O’nun sanatıyla, sanatına yön veren siyasi duruşuyla halkların yanında olduğunu, “halkın sanatçısı, halkın savaşçısı“ olduğunu, bu yüzden Türk hakim sınıflarının Yılmaz Güney’in devrimci sanatının emekçi yığınlar arasında yarattığı olumlu etkiyi yıkmak için çeşitli çabalar harcadığını, bu çabaların bugün de sürdüğünü, ancak ne kadar çaba harcanırsa harcansın hakim sınıfların bu konuda başarıya ulaşamayacaklarını belirtti. Yılmaz Güney’in sadece sinemacı yanının öne çıkarılmaya çalışıldığının altını çizen Emir, bunun Yılmaz Güney’in sanatına yön veren esas gücün siyasi görüşleri olduğu gerçeğinin üzerini kapatmak amacını taşıdığını, buna izin verilemeyeceğini; Yılmaz Güney’in sanatı ve siyasi görüşleriyle bütünlük içinde savunmanın görev olduğunu sözlerine ekledi. Bugün Yılmaz Güney’in özellikle gençler arasında fazla tanınmadığını, oysa bunun gerekli ve yapılması gereken bir iş olduğunu, bu amaçla yapılacak her türlü çabayı güçleri oranında desteyeceklerini söyleyen İlyas Emir, Diyarbakır’da bir “Yılmaz Güney Kültür Merkezi” açılmasının bu konuda atılacak adımlardan birisi olabileceğini sözlerine ekledi.

Sinema Eleştirmeni-Yazar Atilla Dorsay ise yaptığı konuşmada, Güney’le ilk tanışmasını, yaptığı röportajları ve anılarını anlattı. Güney’in “Çirkin Kral” olarak ünlendiğini, ancak kendilerinin onu hep güzel olarak tanıdıklarını ve tanımaya devam edeceklerini söyledi.

Sinema Oyuncusu Nur Sürer Yılmaz Güney’in Türkiye sinemasında bir dönüm noktası olduğunu, onun bir çok ilki sinemaya taşıdığını, Kürt filmlerinin yapılmasının da bu ilklerden birisi olduğu, ancak Kürt seyircisinin onu geç tanıdığını söyledi. Yılmaz Güney’in unutulması-unutturulması konusunda da Sürer, bunun çok acı olduğunu sözlerine ekledi.

Panele katılan konuşmacılardan Yönetmen Ahmet Soner ise yaptığı konuşmada özellikle Yılmaz Güney’li yılları, anılarını anlattı. Soner konuşmasında Yılmaz Güney’in sanatçı ve siyasal kişiliğine vurgu yaparak, “Yılmaz Güney’in sinema alanında çok şey başarmış olduğunu” vurguladı.

Panelistlerin konuşmalarının ardından Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, Diyarbakır’da böyle bir panelin düzenlenmesinin kendisi açısından çok anlamlı olduğunu belirtti ve konuşmacılara birer şilt verdi.

HÜSEYİN ASLAN