Komünist sanatçı Yılmaz Güney 1 Nisan 1937 tarihinde dünyaya geldi.
Kadıköy Belediyesi Yılmaz Güney’in doğum günü vesilesi ile özel bir etkinlik gerçekleştirdi.
31 Mart Cumartesi günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde, (CKM) sinema tarihinde bir dönüm noktası olan Umut filminin özel gösterimi yapıldı.

 

CKM Tiyatro Salonunu dolduran yüzlerce izleyici Umut filmini seyretti. Gösterimin ardından söyleşi yapıldı. Söyleşiye; Fatoş Güney, oyuncu ve Umut filminde oynayan Tuncel Kurtiz, Umut filmi yapımcısı Abdurrahman Keskiner, Umut filmi görüntü yönetmeni Kaya Ererer, Umut filminin müziğini yapan Arif Erkin, yönetmen ve Güney Vakfı sorumlusu Hüseyin Karabey katıldı.

Fatoş Güney; Yılmaz Güney’in ezilen insanların sevgisi ile dolu olduğunu, tüm dünya ezilen insanlarının, halklarının yanında yer aldığı için başına gelmeyenin kalmadığını anlattı. Yılmaz’ın komünizmin ne olduğunu bilmediği bir dönemde yazdığı öyküde “komünizm propagandası” yapmak suçlamasıyla hapis cezası aldığını söyledi. Umut filminin kendi yaşamında çok önemli rolü olduğunu, filmden birkaç ay önce Yılmaz ile evlendiğini, filmin kendisine düğün hediyesi olduğunu söyledi. Umut filminin Türkiye sinema tarihinde bir dönüm noktası, dünya sinema alanında klasik olduğunu söyledi.

Tuncel Kurtiz; Yılmaz’ın bu toprağın çocuğu olduğunu, ülkeyi yönetenlerin onun değerini anlamadığını, O’nun inanılmaz bir yetenek olduğunu, bir sinema dehası olduğunu, O’nu harcadıklarını anlattı.

Hüseyin Karabey; Yılmaz Güney sinemasını örnek aldığını, sinemayı seçmesinde Yılmaz Güney’in çok önemli etkisi olduğunu söyledi. “Hazinenin üzerinde oturuyoruz. Hazinenin farkında değiliz” dedi.

Yılmaz Güney Müzesi, Yılmaz Güney Akademisi, Yılmaz Güney Enstitüsü taleplerinin dile getirildiği söyleşinin ardından “Yılmaz Güney’in Yolu” adlı sergi açılışı yapıldı. Sergide, Yılmaz Güney’in kişisel eşyaları, aldığı ödüller, resimleri, yazdığı mektuplardan örnekler vb. yer alıyor.

“Yılmaz Güney’in yolu” sergisi 22 Mayıs’a kadar CKM’de ziyaret edilebilir.

01.04.2012