Dergimizin toplatılıp, dağıtımının yasaklanmasına karşı 5 Eylül 2010 Pazar günü İstanbul/Esenyurt’ta bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Yapılan basın açıklamasında dergimizin toplatılması protesto edildi.

Güney kültür, sanat, edebiyat dergisinin 53. sayısı hakkında Mersin 2. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından toplatma kararı verildi.

 

Toplatmaya gerekçe yapılan yazı 53. sayıda yayınlanan, Ali Dağdeviren’in “Zindan (Kürt) Çocukları’nın Çocuk Hakları!” başlıklı bir yazısı idi.   Yazı cezaevlerine doldurulan binlerce Kürt çocuğuna yapılan muameleyi, Türkiye Cumhuriyeti devletinin altına imza attığı, Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Çocuk Hakları Bildirisi ile karşılaştırma yaparak eleştirmektedir.  Binlerce çocuğu cezaevlerine dolduran zihniyet, bu durumu eleştiren bir yazıya tahammül edemeyerek; “Güney adlı derginin Temmuz, Ağustos, Eylül 2010 tarih ve 53 sayılı nüshasının 30. sayfasında Ali Dağdeviren tarafından yazılan metin içeriğinde TCK’nun 4. Kısım 3. 4 ve 5. bölümlerinde düzenlenen millete ve devlete karşı işlenen suçlar ile Terörle Mücadele Yasasının 7. Maddesinde öngörülen örgüt propagandası yapıldığı kanaati oluştuğundan 5287 sayılı Basın Kanununun 25. Maddesi uyarınca anılan nüshanın TAMAMININ TOPLATILIP, EL KONULMASINAVE DAĞITIMININ YASAKLANMASINA” kararını verdi.

Güney kültür, sanat, edebiyat dergisinin 53. sayısının toplatılıp, el konulması, dağıtımının yasaklanması kararı, Güney dergisi çalışanları ve okurları tarafından 5 Eylül Pazar günü İstanbul Esenyurt Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan basın açıklaması ile protesto edildi.

Yapılan açıklamada dikkat çekilen noktalar şunlar:

“Bir yandan zindanlara doldurulan binlerce Kürt çocuğunun, bir bölümünün salıverilmesi için göstermelik yasal düzenleme yapılırken, diğer yandan bu konuyu işleyen bir yazı nedeniyle 53. sayımızın toplatılması ve yasaklanması bu ülkede yaşanılan hukuksuzluğun açık göstergesidir.

Toplatma kararını kınıyoruz. Toplatma kararı, bu ülkede hala basın özgürlüğünün olmadığının ve sansürün devam ettiğinin bir göstergesidir.

Güney dergisi yayın hayatına başladığından bu yana, dergimiz hakkında birçok toplatma kararı verildi. Yazarlarımız, dergimizin sahibi ve sorumlu yazı işleri müdürümüz hakkında ağır hapis ve para cezaları verildi.

Yayın hayatına başladığından bu yana,  safını işçiler, emekçiler yanında belirleyen Güney dergisi olarak,  bu yasakçı ve sansürcü sisteme karşı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.”

Basın açıklaması sırasında, “Baskılar bizi yıldıramaz!, Güney susmadı, susmayacak!, Sosyalist sanatın sesi susturulamaz!” sloganları atıldı.

El koyma, toplatma, yasaklama ve sansür uygulamalarına son!

5 Eylül 2010